article title picture

V tomto článku sa budem venovať téme cestovanie, keďže patrí k mojim obľúbeným hobby. Predtým, než niekam odcestujeme, snažím sa o to, aby bola naša cesta čo najpohodlnejšia, a aby sme na nič dôležité nezabudli. Zozbierala som zopár osvedčených tipov, ktoré by sa ti mohli hodiť, keď sa pripravuješ na dovolenku.

Zoznam vecí a program

Prvá vec, ktorú urobím, keď sa niekam chystáme, je, že si sadnem a spíšem zoznam vecí, ktoré budeme potrebovať. Je to užitočné z viacerých dôvodov:

  • nemusím držať všetko v hlave,
  • cítim sa istejšie, že nič podstatné neostane doma,
  • získam prehľad o tom, čo je ešte potrebné nakúpiť,
  • veci, ktoré zbalím do kufra, môžem následne odškrtávať.

Keď je zoznam hotový, nasleduje prieskum mesta, do ktorého máme namierené. V prvom rade zistím, aký cestovný doklad je potrebný a akú menu používajú. Následne si prečítam niekoľko článkov o zaujímavostiach a pamiatkach, a z nich si vyberiem tie, ktoré určite nemôžeme vynechať. Chvíľu venujem aj reštauráciám v okolí, aby sme mali predstavu, kde a čo budeme jesť. A na záver naplánujem program, aby sme mali prehľad, čo všetko sa bude stíhať.

Zoznam vecí

Príprava outfitov a balenie vecí

Ďalším krokom je naplánovanie si outfitov. Pri tomto bode v prvom rade zohľadňujem počasie, a taktiež program, ktorý na nás čaká. Snažím sa zabaliť si oblečenie, ktoré je možné rozlične kombinovať, aby som si mohla ešte neskôr rozmyslieť, čo si oblečiem na základe mojej nálady, či počasia.

Po skúsenostiach z poslednej dovolenky som sa naučila, že je dôležité si pre istotu zabaliť aj teplejšie oblečenie, aj keď podľa predpovede má byť v cieľovej destinácii teplo.

Ja sa zvyčajne balím predčasne, keďže nerada nechávam veci na poslednú chvíľu. Potom som omnoho pokojnejšia, keď viem, že už máme všetko zabalené. Zároveň je to dobrý spôsob, ako zistiť, či sme na niečo nezabudli.

Poriadok a self-care

Keď máš rovnako rada čistotu ako ja, tak najlepšia vec, ktorú môžeš spraviť pred odchodom, je urobiť všade poriadok. Neexistuje lepší pocit, než to, keď sa vrátiš z dovolenky a v byte/dome je čisto. A povedzme si pravdu, keď sa vrátiš domov, unavená z cestovania, posledné, čo chceš robiť, je upratovať.😃

Môj večerný program pred cestou pozostáva zo sprchy a dôsledného skin-care procesu aj s maskou. Naladím sa na dovolenkový režim, natriem sa, nalakujem si nechty a snažím sa ľahnúť si včas.

Cestovanie s príručnou batožinou

Na záver ešte zhrniem, čo si balím do príručnej batožiny. Prvou a najdôležitejšou vecou sú doklady. Beriem si však len tie najpodstatnejšie, keďže som si istá, že napríklad vernostnú kartičku z DM potrebovať nebudem. Na druhom mieste sú peniaze. Odporúčam rozmeniť si eurá na menu, ktorá sa používa v cieľovej krajine, ešte doma. Môžeš sa spoliehať, že si rozmeníš tam, ale ja osobne cestujem pokojnejšie, keď som vopred pripravená.

Keďže nikdy nemôžeš vedieť, kto bude sedieť vedľa teba, za tebou alebo pred tebou, určite sa ti zídu slúchadlá. A hľadiac na to, že treťou najdôležitejšou vecou je tvoj mobil, určite je potrebná aj nabíjačka, lebo bez nej je tvoj mobil viac-menej zbytočný, hlavne keď sa vybije.

Pre každý prípad je dobré mať so sebou slnečné okuliare, či je leto, či zima. Slnko môže byť riadne nepríjemné. Veci, ktoré ani nemusím spomínať, sú vreckovky, či žuvačky.

Taktiež sa určite zídu mini balenia liekov – 1 tabletka na bolesť, 1 na cestovanie, leukoplast a cukrík na hrdlo. Vec, ktorú je dobré si kúpiť na letisku aj napriek tomu, že ťa pohoršujú ceny, je voda, lebo najhoršie je, keď sa cítiš byť smädná, a nemôžeš s tým nič urobiť. Hlavne keď pristaneš neskoro večer, kedy sú všetky obchody zavreté.

Posledná vec, ktorú som si dávam do batoha je kniha. Neexistuje totiž lepšia príležitosť na čítanie, ako keď sedíš v lietadle a nemáš nič iné na práci. 😊

Cestovanie s príručnou batožinou