article title picture

Predtým než začnem, musím skonštatovať, že moja večerná rutina ani zďaleka nevyzerá každý deň tak, ako popíšem v tomto článku. Takto vyzerá môj ideálny večer bez rôznych negatívnych faktorov. Bohužiaľ, akokoľvek veľmi by som chcela byť ranným vtáčaťom, som definitívne nočnou sovou a často mávam problémy so spánkom. Podarilo sa mi však nájsť niekoľko praktík pre lepší spánok, ktoré sa mi osvedčili, a o ktoré sa s Tebou teraz rada podelím.

Moja skincare rutina

Moja večerná rutina začína o 22:30 sprchou, po ktorej nasleduje očistenie pleti pozostávajúce zo štyroch krokov.

Prvým krokom je odlíčenie sa po celom dni, na čo používam harmančekový odličovací pleťový olej. Je vhodný pre všetky typy pleti, dôkladne odstráni všetky zvyšky make-upu a moja pleť je po nej úplne jemná.

Druhým krokom je očistenie mojej pleti použitím čistiaceho gélu s vitamínom E. Má jemnú vôňu, po rozotretí má penovú konzistenciu a pôsobí príjemne osviežujúco.

Tretí krok predstavuje aplikácia gélu na očné okolie s výťažkom zo zeleného čaju, ktorý pôsobí príjemne chladivo.

Štvrtým a zároveň posledným krokom je môj must-have nočný krém s olejom z čajovníka. Má antibakteriálny účinok a je určený hlavne na problematickú pleť.

skincare rutina
večerná rutina

Na ceste za lepším spánkom

Po mojej skincare rutine sa presuniem rovno do spálne. Predtým než si ľahnem, nastriekam si na vankúš a paplón vonný sprej s levanduľou. Používam ho pre jeho uvoľňujúci a relaxujúci účinok. Nedávnou súčasťou tejto rutiny je aj novinka z Wellness kolekcie The Body Shopu, levanduľový nočný balzam. Mám ho neustále na svojom nočnom stolíku a aplikujem ho na svoje zápästia pre dosiahnutie kvalitnejšieho a rýchlejšieho spánku.

Nastavím si budík na 8:15 a odložím svoj mobil bokom. O 23:00 ležím v posteli s knihou v rukách a čítam si až do polnoci. Vtedy si knihu odkladám bokom, a tak sa už iba poddám spánku.

Tipy pre lepší spánok

  • Nekonzumuj kofeín, ani nepi alkohol v popoludňajších hodinách.
  • Pokús sa zaspať a vstávať v rovnakom čase. Ak nezaspíš približne do 20 minút, vstaň a venuj sa niečomu relaxačnému. Čítaj si alebo počúvaj relaxačnú hudbu. Do postele sa vráť, keď si už unavená.
  • Optimalizuj prostredie svojej spálne. To zahŕňa teplotu, hluk, osvetlenie a usporiadanie nábytku.
  • Vyhni sa používaniu elektronických zariadení 1-2 hodiny pred spaním.

Zaujímavosti na záver

Na záver som zozbierala zopár zaujímavostí týkajúcich sa spánku:

  • Môže sa nám snívať len o ľuďoch, ktorých sme už videli.
  • Sledovanie televízie alebo používanie telefónu, tabletu či notebooku dve hodiny pred spaním môže ovplyvniť náš spánok. Tieto zariadenia totiž vyžarujú modré svetlo, ktoré oklame náš mozog, aby sme si mysleli, že je deň.
  • Veľmi ťažké ranné vstávanie je reálny problém, nazývaný dysania a môže signalizovať nedostatok výživy, depresiu alebo iné problémy.
  • Najdlhší čas, ktorý niekto vydržal bez spánku, je 11 dní a 25 minút.
  • Ľudia sú jedinými cicavcami, ktorí dokážu dobrovoľne oddialiť spánok.
  • Vydry sa počas spánku držia za ruky, aby sa od seba nevzdialili.
  • Veľryby a delfíny majú jedinečnú schopnosť uspať iba jednu časť svojho mozgu, aby sa nezabudli nadýchnuť.
  • Mačky strávia ⅔ svojho života spánkom.
  • Žirafa potrebuje len 1,9h spánku denne, zatiaľ čo netopier až 19,9h.