article title picture

Zvyčajne si nedávam novoročné predsavzatia, ale tento rok som spravila výnimku a predsavzala som si, že si nájdem viac času na čítanie. A napriek tomu, že mám veľa iných povinností, sa mi zatiaľ podarilo si prečítať niekoľko kníh. V tomto článku ti prinášam svoju recenziu na knihy, ktoré sa mi poslednú dobu dostali do rúk.

Rozložené knihy na posteli

Manželovo tajomstvo

Autor: Liane Moriarty
Žáner: Spoločenská beletria
Počet strán: 384

Túto knihu som si vybrala z dôvodu, že Liane Moriarty je autorkou diela Veľké malé klamstvá, ktoré som síce nečítala, ale jej seriálové spracovanie na HBO Max patrí k mojim obľúbeným. Príbeh sleduje životy troch rôznych postáv, ktoré sa postupne istým spôsobom prepoja, a vtedy to začne byť zaujímavé. Hlavný dej tvorí príbeh Cecilie Fitzpatrikovej, matky troch detí, ktorá v čase, kedy je jej manžel pracovne odcestovaný, natrafí v podkroví na obálku s popisom „Otvoriť iba v prípade mojej smrti“. Musím sa priznať, že som túto knihu musela na chvíľu odložiť bokom, kvôli nezáživnému úvodu, ale neskôr som sa k nej vrátila a pokračovanie zachránilo môj celkový dojem. Takže nezúfaj, napriek tomu, že ťa to od začiatku nezaujme, dočítaj ju do konca, lebo to bude stáť za to.

Moje hodnotenie knihy: 3.5/5

Kniha a káva

Polnočná knižnica

Autor: Matt Haig
Žáner: Svetová beletria
Počet strán: 336

Kým by si bola, kebyže si sa v nejakej situácii v minulosti rozhodla inak? Na túto otázku dostáva odpoveď tridsaťpäťročná Nora, ktorá pohltená ľútosťou sa rozhodne spáchať samovraždu, ale namiesto toho sa ocitá v Polnočnej knižnici. Tá predstavuje akýsi medzisvet, v ktorom každá jedna kniha reprezentuje inú verziu jej života. Námet knihy ma okamžite zaujal a po prečítaní musím zhodnotiť, že napriek svojej predvídateľnosti si právom zaslúži titul kniha roka 2021. Poukazuje na to, že život pozostáva z neustálych malých rozhodnutí, ktoré určujú, kam nás život zavedie. Nesie v sebe silnú myšlienku, ale predsa je napísaná veľmi jednoducho. Keďže jednotlivé kapitoly sú krátke, veľmi rýchlo sa číta, a potom, čo ju položíš, o nej budeš ešte dlho premýšľať.

Moje hodnotenie knihy: 4.5/5

Normálni ľudia

Autor: Sally Rooney
Žáner: Spoločenská beletria
Počet strán: 248

Túto knihu som si objednala po tom, čo som dopozerala jej seriálovú adaptáciu na HBO Max a vedela som, že chcem z tohto sveta viac. Normálni ľudia sú príbehom o priateľstve a láske dvoch ľudí, ktorí nevedia byť spolu, ale ani bez seba. Chvíľu mi trvalo, kým som si zvykla na autorkin štýl písania bez označenia priamej reči, ale potom to išlo bez problémov. Ukázalo sa, že 12-dielny seriál dokáže zhrnúť všetko, čo je napísané v knihe, takže dostala som presne to isté, čo som už videla, len teraz v písanej podobe. Napriek tomu sa mi však kniha veľmi páčila, je príjemná na oddychové čítanie, miestami úsmevná, miestami veľmi realistická, ale každopádne veľmi výnimočná.

Moje hodnotenie knihy: 4/5

Zoznam hostí

Autor: Lucy Foley
Žáner: Detektívka
Počet strán: 256

Jedného letného dňa sa opustený ostrov pri pobreží Írska stane dejiskom veľkolepej svadby majiteľky časopisu Jules a herca Willa. Krátko po tom, ako sa začne krájať svadobná torta, vonku pri močarinách objavia telo jedného z účastníkov svadby. Všetci pôsobia podozrivo a majú motiváciu niekoho zo zvyšných hostí zabiť. V každej kapitole spoznávame iného svadobčana, jeho príbeh, pocity a pohľad na danú situáciu. Ak tužíš po pútavom deji a máš rada záhadu až do poslednej sekundy, toto je kniha pre teba.

Moje hodnotenie knihy: 4/5

Kniha, káva a mobil

Smrť pri bazéne

Autor: Agatha Christie
Žáner: Detektívka
Počet strán: 216

Smrť pri bazéne bola mojou úplne prvou knihou od autorky Agatha Christie, a keďže milujem záhady, určite si od nej chcem prečítať viac. Dej sa začína, keď sa detektív Hercule Poirot dostaví do vidieckeho sídla, kam bol pozvaný na obed. No keď dorazí, víta ho pohľad na postreleného muža pri bazéne, ktorý umiera. Príbeh je písaný z pohľadu viacerých postáv, pričom každá postava je veľmi dobre prepracovaná. Trvá trocha dlhšie, kým dôjde k samotnej smrti, ale to mi vôbec neprekážalo. Od začiatku som podozrievala jednu postavu, no chvíľu som si myslela, že ani sám slávny Hercule Poirot nerozlúšti túto záhadu. Nakoniec sa mu však podarí dospieť k šokujúcemu odhaleniu. Kniha bola pútavá, a som si istá, že ju zhltneš za pár dní, tak ako ja.

Moje hodnotenie knihy: 4/5