article title picture

8.marca sme sa dočkali príchodu streamovacej služby HBO Max na Slovensko. K novinkám, ktoré poskytuje v porovnaní s jej predchodcom HBO GO, patrí možnosť vytvorenia si až 5 profilov, pozeranie filmov a seriálov súčasne na 3 zariadeniach, možnosť stiahnutia obsahu a sledovania v off-line režime, a v neposlednom rade možnosť vytvorenia si vlastného zoznamu. Na HBO Max nájdeme filmy a seriály z produkcie Warner Bros., HBO, Max Originals, DC, Cartoon Network a mnohých ďalších. Ak zvažuješ, že si túto službu predplatíš alebo len nevieš, čo pozerať, dovoľ mi, aby som ti opäť odporučila nejaké seriály.

Z kategórie sci-fi/fantasy by som spomenula hlavne dva seriály, konkrétne His Dark Materials a The Nevers.

His Dark Materials

His Dark Materials

His Dark Materials je seriálová adaptácia trilógie od Philipa Pullmana s hodnotením 76% na ČSFD. K hereckej zostave patrí napríklad Ruth Wilson, James McAvoy, či Lin-Manuel Miranda. Aktuálne má dve série, ale nemusíš sa báť, čoskoro by mala prísť tretia. V centre deja sa nachádza dievča menom Lyra, ktoré sa so svojim démonom (zvieraťom, s ktorým je prepojené) vydá na cestu, aby zistila viac o svete. A my tak môžeme sledovať každé jedno dobrodružstvo a nebezpečenstvo, ktoré ju postretne na jej ceste za odhalením pravdy. Nenechaj sa však zmiasť týmto popisom, seriál je miestami riadne temný.

The Nevers

The Nevers alebo v preklade Viktoriánky z produkcie HBO, s hodnotením 64% na ČSFD, je dramatický seriál s prvkami sci-fi a fantasy. Zatiaľ je dostupných iba 6 častí, v priebehu tohto roka však dostaneme ďalších 6. Dej sa odohráva v Anglicku, v 19.storočí a v centre deja sú osoby, väčšinou ženy, u ktorých sa nevysvetliteľne prejavili nadprirodzené schopnosti. V skratke sa jedná o epický príbeh o výnimočných ženách, odvrhnutých viktoriánskou spoločnosťou, s mnohými nepriateľmi a misiou, ktorá môže zmeniť svet. Seriál je pútavý a zábavný, takže ak si fanúšičkou sci-fi/fantasy alebo sa ti páči viktoriánska móda, tak by si si ho určite mala dať na svoj zoznam.

Z kategórie príbehov inšpirovaných životom by som rada vyzdvihla seriály Scenes from a Marriage a Normal People.

Scenes from a Marriage

Scény z manželského života je 5-dielny miniseriál z produkcie HBO s hodnotením 84% na ČSFD. Jedná sa vlastne o moderný remake švédskej klasiky Ingmara Bergmana z roku 1973. Hlavná zmena v porovnaní s originálom je v prehodených rolách. Teda situáciu, v ktorej sa nachádzala žena, teraz prežíva muž, a naopak. V hlavnej role je Oscar Isaac a Jessica Chastain, ktorí predstavujú manželský pár a príbeh sa začína v bode, kedy oslavujú svoje 10.výročie. Nechcem prezrádzať nič z deja, avšak musím povedať toľko, že sa jedná o veľmi silný príbeh, v ktorom nie je veľa dôvodov na smiech. Nie je to teda každého šálka kávy, ale ak nemáš problém so sledovaním emocionálnych príbehov a chceš vidieť fakt dokonalé herecké výkony, šup s tým na svoj zoznam.

Normal People

Normálni ľudia je 12-dielny seriál s hodnotením 81% na ČSFD. Príbeh je zameraný na komplikovaný vzťah dvoch mladých ľudí počas niekoľkých rokov, počnúc od posledných dní stredoškolského života. Obaja majú svoje chyby, robia zlé rozhodnutia, sú niekedy trápni a sú plní emócií. Postavy sú realistické, je jednoduché si ich obľúbiť a precítiť ich pocity. Seriál má krásny scenár a ešte lepšie herecké obsadenie. Od tohto seriálu môžeš čakať veľa výnimočných, otvorených a úprimných rozhovorov, ktoré ťa dostanú.

Scenes from a Marriage

Ďalšie HBO Max seriály

Veľmi krátko spomeniem ešte niektoré miniseriály, ktoré som videla, a hoci som z nich nebola úplne hotová, určite nie sú na zahodenie.

Trojdielny miniseriál Čas(Time), ktorý opisuje život väzňov v britskom väzenskom systéme. V hlavných rolách je Sean Bean, predstavujúci väzňa, bývalého alkoholika, ktorý sedí za vraždu a Stephen Graham, v role dozorcu. Je to hlavne príbeh o vine, odpustení a o tom, ako čeliť vlastným démonom.

Miniseriál Made for Love, ktorý podľa traileru pôsobil ako časť Black Mirror-u, avšak po pozretí musím skonštatovať, že vôbec nezodpovedal tomuto očakávaniu. Jedná sa skôr o žáner dark comedy, takže je možné, že sa pri tom celkom dobre zabavíš.

A v neposlednom rade seriál State of the Union. Má síce dve série, ale jedna časť má dĺžku 10minút, takže celkový čas jednej série nepresahuje dĺžku celovečerného filmu. Má rýchle tempo a je pútavý od začiatku do konca. Vo chvíli, keď to celé skončí, budeš chcieť viac.

To by bolo na teraz všetko. Môj zoznam je však plný seriálov, ktoré na mňa ešte čakajú. Sú tam seriály ako The Leftovers, Minx, Euphoria alebo Killing Eve. Ak máš tip na seriál, ktorý by som mala vidieť, napíš do komentára. Prípadne ak ti nestačili tieto seriály, prečítaj si moje predošlé články. Odkaz na ne nájdeš TU alebo TU. 😄