article title picture

Som tu opäť s recenziou, nie na jednu, ale rovno na dve časti seriálu Rod Draka. Štvrtá časť má trvanie hodinu a nesie názov Kráľ Úzkeho mora. Názov referuje na Daemona, ktorý dostal tento titul po dobití Kamenoschodov. Veľa sa tam toho nestalo, ale malo to dobrú atmosféru a bolo to plné intríg. Piata časť dostala názov Osvietime cestu, čo je mottom rodu Hightowerovcov a má trvanie 59 minút. V tejto časti sme videli kráľovskú svadbu, dve vraždy a jedného úplne nového draka. Ak si chceš pripomenúť, čo sa stalo predtým, prečítaj si môj článok z minulého týždňa, ktorý nájdeš TU. Taktiež upozorňujem, že v článku budú spojlery.

Búrkový koniec (s01e04)

Princezná Rhaenyra cestuje po Westerose, aby si našla vhodného manžela. V Búrkovom konci (sídlo Baratheonovcov) sa jej však predstavujú iba samí starí alebo primladí lordi. Audiencia sa skončí bitkou medzi chlapcami z rodov Blackwood a Bracken. Na prvý pohľad sa môže zdať, že k bitke došlo kvôli Rhaenyre, pravda je však taká, že spory týchto dvoch rodov siahajú tisícročia do minulosti, kedy vo Westerose vládli stovky kráľov. Oba rody tvrdia, že boli najprv kráľmi oni. Tieto udalosti sa však stali tak dávno, že neexistuje nikto, kto by poznal skutočnú históriu všetkého, čo sa stalo.

Tajné tunely (s01e04)

Daemon sa vrátil po víťazstve na Kamenoschodoch s novým účesom, a zdalo sa, že mu je všetko odpustené, kým nevzal Rhaenyru na nočnú prehliadku mesta.

Rhaenrya vo svojej spálni nájde ruksak so starými šatami a nákres, ktorý ukazuje na tajné dvere vedľa postele. Tie vedú k Daemonovi, ktorý na ňu čaká. (Príde mi vtipné, že stačí, keď si dievča vo Westerose skryje vlasy, a okamžite ho ostatní pokladajú za chlapca.)

Ale čo sú to vlastne za dvere? Červená bašta v sebe skrýva sieť tajných tunelov, ktoré vznikli na rozkaz Maegora Krutého (syn Aegona Dobyvateľa a jeho sestry Visenye). Slúžili na rýchly útek, ak by ho jeho nepriatelia niekedy uväznili. Keď bola Červená bašta hotová, Maegor dal zabiť všetkých, ktorí sa podieľali na stavbe, a tak nemohli prezradiť tajomstvá hradu.

Daemon a Rhaenyra nakoniec skončia spolu v bordeli (a všetci zhoríme v pekle, že fandíme vzťahu medzi ujom a neterou). Daemon si to však v poslednej chvíli rozmyslí a je ťažké povedať, čo je dôvodom. Možno jeho „dráčik nechcel vyliezť z jamy“. Koniec-koncov videli sme už aj skôr, že mal podobné problémy, keď bol s Mysariou. Možno bolo jeho cieľom iba to, aby ich tam spolu videli, a preto jej dal dole čiapku po príchode. A možno si iba uvedomil, že to, čo robí, nie je správne. Jedno je však isté, pri Daemonovi človek nikdy nevie, prečo robí to, čo robí.

Záver (s01e04)

Výsledkom večera s Daemonom je, že Rhaenyra pozve do svojej spálne sera Cristona Colea. Ten zo začiatku váha, keďže členovia Kráľovskej gardy skladajú doživotnú prísahu a majú zakázané vlastniť pôdu, brať si manželku či splodiť deti. Ale nakoniec sa vyspí s Rhaenyrou.

Otto Hightower krátko po tom, ako oznámi Viserysovi správu o Daemonovi a Rhaenyre, príde o svoju prácu, keďže Viserys konečne pochopí, že jeho vzťah s Alicent vznikol kvôli jeho manipulácii. A tak kráľ ostáva bez pravej ruky.

Štvrtá časť seriálu Rod Draka končí tak, že majster prináša Rhaenyre takzvaný „mesačný čaj“ – nápoj, ktorý zabráni otehotneniu alebo vyvolá potrat.

Rhea Royce (s01e05)

Počuli sme už niekoľko zmienok o manželke Daemona Targaryena – Rhey Royce, alebo „bronzová suka“, ako ju Daemon nazýva – ale v doteraz sme ju nikdy nestretli. To sa zmení v úvodnej scéne 5. epizódy približne 3 minúty predtým, než ju Daemon zabije. Keď takto vyzerá jeho žena, a on povedal, že ovečky sú krajšie, naozaj by som ich chcela vidieť. Jediný problém, ktorý môže mať Daemon s jej vzhľadom je, že nie je dosť blond. 😄

Návrh manželstva (s01e05)

Rhaenyra a Viserys sa na konci 4.epizódy dohodli, že princezná sa vydá za syna lorda Corlysa, Laenora, aby zabezpečila stabilitu ríše. Viserys sa stretáva s Corlysom v Sieni deviatich na Corlysovom hrade, čo je v podstate obrovský regál na trofeje zobrazujúce jeho úspechy. Nachádza sa tam aj jeho najnovší suvenír – maska Kŕmiča.

Keď Viserys navrhne Corlysovi manželstvo medzi Rhaenyrou a Laenorom, povie, že je dávna minulosť, keď boli ich domy spojené krvou, čo je trochu zvláštne, keďže Rhaenys, jeho sestrenica a Corlysova žena, stojí hneď vedľa nich. Medzičasom aj Rhaenyra a Laenor dospejú k vlastnej dohode, v rámci ktorej potom, čo splnia svoje povinnosti voči rodine a kráľovstvu, môžu spávať s kýmkoľvek sa im zachce.

Na spiatočnej ceste Criston Cole navrhne Rhaenyre, aby spolu utiekli. Musím povedať, že chlapcovi určite nechýba sebavedomie, keď si po jednej spoločnej noci myslí, že Rhaenyra zahodí všetky svoje výsady, aby do konca svojho života jedla pomaranče.

Alicent Hightower (s01e05)

Otto pred svojim odchodom povie Alicent, aby pripravila svojho syna na vládnutie, lebo ak Rhaenyra získa železný trón, tak bude nasledovať vojna. Neskôr sa Alicent v stretáva s Larysom, zmrzačeným synom Lyonela Stronga, nového Pobočníka kráľa. Od neho sa dozvie, že majster Mellos doniesol Rhaenyre špeciálny čaj, aby neotehotnela. Čerešničkou na torte je však priznanie sera Cristona, že spáchal hriech a vyspal sa s Rhaenyrou. Výsledkom toho všetkého je jej epický príchod na oslavu v zelených šatách, čím symbolicky volá svoj rod do vojny.

Ser Criston Cole (s01e05)

Ser Criston Cole sa cíti byť vinný z toho, že porušil svoj sľub, nehovoriac o hneve, ktorý v ňom prebudilo Rhaenyrino odmietnutie. A tak Joffreyho vyhrážanie sa o udržaní vzájomného tajomstva prichádza v tú najnevhodnejšiu chvíľu. (Keď sa voláš Joffrey, určite nechoď na svadbu vo Westerose.) Výsledkom je, že ser Criston rozbije jeho hlavu na kašu priamo uprostred tanečného parketu, čím ukončí oslavy. Následne sa pokúsi vziať si život, ale v tom ho zastaví kráľovná Alicent, čo naznačuje ich spojenectvo v budúcich epizódach.