article title picture

Som tu opäť s recenziou na ďalšiu časť seriálu Rod Draka. Upozorňujem Ťa, že táto recenzia obsahuje spojlery z tretej epizódy, takže vieš, čo máš robiť predtým, než sa na to vrhneš. Ak si chceš osviežiť pamäť, čo sa stalo v predošlej časti, prečítaj si moju recenziu 2.epizódy.

Pre nás to bol iba týždeň, ale vo Westerose prešlo niekoľko rokov medzi dvomi časťami. Tretia časť začína 3 roky po udalostiach v druhej časti. Nová kráľovná, Alicent Hightower, konečne dala kráľovi Viserysovi mužského potomka menom Aegon (a podľa toho, ako Alicent vyzerá, každú chvíľu z nej môže vypadnúť ďalší potomok). Aegon dostal svoje meno po Aegonovi Dobyvateľovi. Preto nesie táto časť názov Druhý svojho mena. Je dôležité poznamenať, že kým nie je oficiálne menovaným dedičom, nemali by ho takto oslovovať. Čísla sa totižto prideľujú iba vládnucim panovníkom.

Úvod

Dej je zameraný na druhé narodeniny mladého princa, kde sa každý teší na oslavu v podobe lovu v kráľovskom lese. Kým v Hre o tróny sa lovecká skupina kráľa Roberta skladala zo samotného opitého kráľa, jeho brata Renlyho a hŕstky ďalších chlapíkov, ktorí sa túlali po lesoch, až kým nedošlo k útoku kanca, tu vidíme, že táto udalosť je skutočne veľkolepá a pôsobivá. Zdá sa, že účastníci sú zväčša urodzení páni a dámy, ktorí sa motajú okolo stanu, pijú, jedia a klebetia, zatiaľ čo kráľovskí lovci a psi majú za úlohu vystopovať a ulapiť korisť. Môžem teda tvrdiť, že aj keď Viserys nevie, ako vládnuť, rozhodne vie, ako urobiť poriadnu párty.

Nové postavy

Stretávame sa s niekoľkými novými postavami. V prvom rade sa nám predstavia dvojčatá, Tyland a Jason Lannisterovci (oboch hrá herec Jefferson Hall – takisto sa objavil ako ser Hugh v seriáli Hra o tróny). Ser Tyland Lannister je novým členom Malej rady, odkedy urazený Corlys odišiel bojovať na Kamenoschody. Jason je pánom hradu na Casterlyho skale. Pri prvom rozhovore s Rhaenyrou sa s ňou pokúša flirtovať a ohúriť ju tak, že sa chváli výborným vínom z Lannisportu a veľkosťou svojho hradu.

Medzi zúčastnenými sú aj synovia lorda Lyonela Stronga. Ser Harwin, zrejme najsilnejší rytier v celej ríši, a jeho brat, zmrzačený Larys Strong. Ten sa kvôli svojej zranenej nohe nemôže zúčastniť lovu, a tak radšej trávi svoj čas v kruhu žien, kde nenápadne naslúcha rôznym klebetám. (možno Larys bude nový Varys?!)

Taktiež stretávame staršieho brata Otta, Hoberta Hightowera, pána Oldtownu a hlavu rodu Hightower, ktorý pôsobí ako ešte väčší hajzel, než jeho brat. A v neposlednom rade Corlysovho mladšieho brata, sera Vaemonda Velaryona, veliteľa námorníctva Velaryon.

new characters

Biely jeleň

Predtým, ako prišli Targaryenovci do Westerosu, biely jeleň bol symbolom šľachty. Keď Viserys dostane informáciu, že ho spozorovali v lese, Otto Hightower okamžite tvrdí, že to je jednoznačné znamenie, keď sa objavil práve na narodeniny princa. Otto sa ukázal ako majster v manipulácii, ale v tejto epizóde bolo také očividné, že chce dostať svojho vnuka na trón, že už aj Viserys si to musel všimnúť.

Lovecká skupina však ulapí iba obyčajného jeleňa. Viserys, aj keď vyzerá, že sa mu do toho nechce, podľahne nátlaku a zavraždí zviera dvoma bodnutiami svojou novou lannisterskou kopijou. Medzičasom Rhaenyra sama dobodá kanca na smrť (vidíš Robert Baratheon? Takto sa to robí).

Čo mi však prišlo ako obrovské klišé, bolo to, ako sa biely jeleň ukázal Rhaenyre (áno, chápeme, že ona je právoplatnou dedičkou). Jej reakcia je, že povie Cristenovi, nech ho nezabíja. Aj keď pravdupovediac neviem, čo by dokázal v tej situácii urobiť so svojím mečom.

Zvieratá v tejto časti vyzerajú síce pekne, ale nie celkom realisticky, čo je veľká škoda.

Udalosti na Kamenoschodoch

Kamenoschody nie sú určené na pestovanie, ani sa tam nemôže nič postaviť pre ich malú rozlohu. Na druhej strane sú tam jaskyne, ktoré slúžia ako skvelý úkryt pre Kŕmiča krabov a jeho mužov, ktorí sa tam skrývajú pred ohnivým predstavením Caraxesa.

Najlepší moment epizódy prichádza, keď Daemon, rozzúrený, že jeho brat posiela pomoc, sa rozhodne, že sám vyláka Kŕmiča a jeho ľudí. Finálny súboj medzi Daemonom a Kŕmičom sa udeje mimo obrazovky, čo bolo pre mňa trocha sklamaním.

Myslela som si, že Kŕmič krabov bude jedným z hlavných antagonistov prvej série, ale ukázalo sa, že som sa mýlila. Trochu mi je ľúto, že sa nezamerali viac na jeho motivácie a ciele, a celkovo na jeho príbeh. Zomrel bez toho, aby sme ho počuli hovoriť alebo sa o ňom niečo dozvedeli – okrem toho, že mal mnoho veľmi hladných krabov.

Daemon

Záver

Ponaučenie z tejto časti je, že je rovnako pravdepodobné, že drak náhodne rozdrví alebo zapáli spojenca, ako nepriateľa. Veľmi sa mi páčila scéna, kde si Rhaenyra čítala pod stromom a bard jej dookola hral tú istú pesničku. Je to ako keď ja si púšťam celý deň Taylor Swift.😄Táto epizóda mala pomalší rozbeh, ale o to akčnejšie finále. Už sa teším, čo nám prinesú ďalšie časti.

Budem rada, keď napíšeš svoj názor na tretiu časť seriálu Rod Draka do komentára, prípadne ma doplníš, ak som na niečo zabudla.