article title picture

Je tu nový týždeň a s ním aj moja recenzia na druhú časť seriálu Rod Draka. Časť nesie názov Neposlušný princ (The Rogue Prince) a má iba 51minút, čo je približne o 10 minút menej, než mala prvá časť a zároveň je aj menej akčná. Predtým, než sa do toho pustíme, upozorňujem Ťa, že tento článok sa určite nezaobíde bez spojlerov na druhú časť, takže si ju najprv pozri, a potom sa vráť späť.

Intro seriálu Rod Draka

Poznáš situáciu, keď počuješ úvodnú zvučku pre seriál z produkcie HBO a v hlave sa ti automaticky spustí melódia seriálu? Možno zo seriálu The Sopranos, Westworld, či Band of Brothers. Pre mňa to je melódia z Hry o tróny. A po spustení druhej časti seriálu Rod Draka nás vítala presne tá istá známa skladba skladateľa Ramina Djawadiho.

Pokiaľ ide o mňa, možno by som si priala, aby HBO prišlo s niečím úplne novým. Rozumiem však, prečo sa vybrali touto cestou. V prvom rade je to nostalgické, a taktiež bolo by náročné vytvoriť niečo, čo by sa mohlo vyrovnať intru v Hre o tróny.

Intro Hry o tróny bolo známe nielen tým, ako skvele to vyzeralo, ale aj tým, aké to bolo informatívne. Intro Rodu Draka síce tiež obsahuje informácie, môže však chvíľu trvať, kým sa k nim dopracuješ. Ale ja ti s tým teraz pomôžem.

Čo znázorňuje intro?

V intre vidíme model Valýrie, podobný tomu, na ktorom Viserys pracoval, ale s tým rozdielom, že teraz ním preteká množstvo krvi.

Stručne povedané, intro predstavuje pokrvnú líniu dynastie Targaryenovcov. Konkrétne ukazuje, ako pokrvná línia prúdi od jedného vládcu k druhému, až kým sa nedostane k Rhaenyre Targaryen.

Prvý symbol, ktorý vidíme, predstavuje Aegona I Targaryena, ako aj zánik starej Valýrie. Odtiaľ krv steká a rozdeľuje sa k dvom ďalším symbolom, ktoré predstavujú Aegonove dve sestry/manželky Visenyu a Rhaenys.

Treťou zastávkou je Aenys I Targaryen (jediné dieťa Rhaenys a Aegona). Odtiaľ pokrvná línia prechádza do dvoch ďalších symbolov. Symboly, ktoré tu vidíme, predstavujú kráľa Jaehaerysa a kráľovnú Alysanne. Mali 13 detí, ale len deväť z nich sa dožilo dospelosti, teda vidíme deväť menších krvných tokov. Jaehaerysov symbol je koruna, ktorú on, a aj Viserys nosia v seriáli.

Deväť malých prúdov tečie dolu do ďalšej úrovne, kde dva z nich zasiahnu symboly, ktoré predstavujú Baelona I a Alyssu (dve deti Jaehaerys a Alysanne, ktoré sa vzali). Všetky symboly sa napĺňajú krvou čo symbolizuje, že daný človek je už mŕtvy.

Rod Draka - intro

Na veľmi krátky moment vidíme v pozadí modro-zelené symboly pre krvnú líniu rodu Velaryon. Odtiaľ sa dostávame späť k hlavnej pokrvnej línii, ktorá vedie k Viserysovi, a v pozadí vidíme symbol Otta Hightowera a jeho pokrvnú líniu. Keď krv zasiahne Viserysov symbol, potom sa pripojí k ďalšiemu symbolu vedľa neho, ktorý zobrazuje znak rodu Arryn a predstavuje Aemmu Arryn. Viserysov znak sa nenaplní krvou, vzhľadom na to, že je ešte stále nažive.

Odtiaľ prejdeme k poslednému znaku, ktorý nesie obrázok valýrskeho oceľového náhrdelníka Rhaenyry Targaryen, ktorý jej daroval jej strýko Daemon.

Opäť máme teda intro, ktoré sa určite bude meniť vzhľadom na to, ako sa rod Targaryenovcov rozrastie, či práve naopak, zredukuje.

Neposlušný princ

Druhá časť dostala názov Neposlušný princ, a svojim názvom poukazuje na Daemona, ktorý očividne nie je veľmi dobrý v dodržiavaní pravidiel. Táto časť bola menej brutálna ako prvá. Neobsahovala žiadnu nahotu. Ale vzhľadom na to, že sa zamerala na manželstvá s nemalým vekovým rozdielom, je to niečo ako milosť pre divákov. Násilia bolo takisto veľmi málo. Ale to ešte príde. Takisto ako zima.

Kŕmič krabov

Epizóda začína približne 6 mesiacov po udalostiach prvej epizódy. V úvodnej scéne stretávame Kŕmiča krabov. Craghas Drahar, Kŕmič krabov, je samozvaný princ-admirál Triarchie (aliancia troch slobodných miest západného Essosu: Myr, Lys a Tyrosh). Svoju prezývku dostal pre jeho spôsob trestania svojich nepriateľov – popravuje ich tak, že ich pribije k stĺpom na pláži, aby sa buď utopili, alebo ich pomaly zožrali zaživa kraby priťahované prílivom.

Kráľovská garda

Veliteľ Kráľovskej gardy, Ryam Redwayne, zomrel. Pýtaš sa, kto to je? Je to taký starý pán, ktorého sme videli postávať v prvej epizóde (údajne bol považovaný za najlepšieho rytiera svojej doby, niekoľkokrát ho spomenuli aj v Hre o tróny). Harrold Westerling bol vymenovaný za nového veliteľa, ale keďže Kráľovská garda musí mať 7 členov, Rhaenyra dostala za úlohu zvoliť nového člena. Otto Hightower sa ju pri výbere snažil ovplyvniť, aby si zvolila niekoho z politicky významných rodov, ona sa však rozhodla pre Cristona Cola, keďže jediný má reálne skúsenosti v boji (a keďže si myslí, že je sexy). No, ak sa na to pozrieme bližšie, naozaj bol najlepšou voľbou. V podstate sa mu podarilo poraziť Daemona v súboji, takže je viac než kvalifikovaný na to, aby sa stal členom gardy.

Počas toho, ako Ser Harrold predstavuje kandidátov, umiestňuje figúrky do stredu stola. Vyzerá to na spôsob predstavenia rodu, do ktorého kandidát patrí (a môžeme si všimnúť, že sa tam nachádzajú aj rody, s ktorými sme sa doteraz nestretli). Máme niekoľko nových tradícií, ktoré rodina Targaryenovcov dodržiava. Od používania gúľ v Malej rade, až po týchto sedem figúrok.

Ponuka na sobáš

Alicent Hightower naďalej navštevuje kráľa, a síce sa medzi nimi vytvára akési priateľstvo, nesmieme zabudnúť, že stále je to Otto Hightower, kto ťahá za nite. Musím spomenúť, že jeho zvláštny spôsob rodičovstva, pri ktorom oblieka svoju dcéru do šiat jej mŕtvej matky, zrejme prinútil Alicent hrýzť si nechty z čoho ich má stále krvavé.

Corlys Velaryon a Rhaenys ponúknu Viserysovi sobáš s ich 12-ročnou dcérou Laenou. Neskôr ich vidíme na prechádzke, počas ktorej vedú bolestne trápny rozhovor (ale aspoň spať s ním nebude musieť, kým nebude mať 14). Jediná zaujímavosť, ktorú tam zistíme, je zmienka o Vhagarovi, drakovi Visenye, ktorý je ešte stále niekde nažive. Jedná sa teda o najstaršieho, a tým pádom aj najväčšieho draka na svete.

Síce v tom období nie sú svadby s veľkým vekovým rozdielom ničím nezvyčajným, keďže ženy sú tam vlastne politickými objektami na zabezpečenie pokračovania pokrvnej línie. Viserys je však veľmi nerozhodný a pohoršený predstavou, že si vezme za nevestu také mladé dievča.

Daemon Targaryen

Daemon sa stiahol na Dračí kameň aj so zlatými plášťami. Tu však jeho vyčíňanie nekončí. Vyhlási sa za právoplatného dediča, oznámi svojmu bratovi, že si vezme za druhú manželku bývalú prostitútku, Mysariu, a dokonca ukradne dračie vajce, ktoré bolo vybrané pre princa Baelona. Vyzerá to tak, že jediné, čo chce Daemon dosiahnuť, je upútať Viserysovu pozornosť a získať jeho uznanie. Jednotky Otta Hightowera, pozostávajúce zo Sera Harrolda Westerlinga, Sera Cristona Colea a dvadsiatich členov stráže, dorazia na Dračí kameň. A keď sa obe strany stretnú na moste, zdá sa, že to bude krvavý boj. Keď sa však objaví Daemonov drak, Caraxes, je jasné, že tam bude hlavne veľa ohňa. Musím povedať, že som mala pocit, že Otto (ktorý pôsobí, že je stále 3 kroky pred ostatnými) vyzeral veľmi prekvapene, keď uvidel draka. Ako keby naňho akosi zabudol, keď sa rozhodol ísť na Dračí kameň.

Našťastie sa objaví Rhaenyra na Syraxovi, aby sa osobne postavila Daemonovi. A tak zachráni deň bez toho, aby došlo ku krviprelievaniu.

Myslím si, že seriál by uniesol aj viac humoru, a trocha mi chýba postava, akou bol Tyrion (a tým nemyslím ďalšieho trpaslíka). Ale napríklad moment, kedy Ser Criston Cole pripomenie Daemonovi ako ho zhodil z koňa, ma nepochybne pobavil.

Záver

V závere druhej časti Viserys oznámi, že sa ožení. Nevyberá si však Laenu, ale Alicent, a to sa nikomu, okrem Otta, nepáči. Možno sa tak rozhodol preto, lebo mu opravila rozbitú dračiu sošku, a tak má pocit, že by mohla napraviť jeho rozbitú rodinu, alebo skôr len uprednostňuje 15-ročnú pred 12-ročnou. 😄 Každopádne si myslím, že to bolo celkom predvídateľné. Toto rozhodnutie však vedie k vytvoreniu spojenectva medzi Corlysom a Daemonom, a uvidíme, čo nám to prinesie v ďalšej časti.

A tu sa končí druhá časť seriálu Rod Draka. Napíš do komentára, čo si myslíš ty o druhej časti, prípadne ma pokojne doplň, ak som na niečo zabudla.