article title picture

Rod Draka (House of the Dragon) je dramatický fantasy seriál a prequel seriálu Hra o tróny (Game of Thrones), ktorý bol vysielaný na HBO v rokoch 2011- 2019 a patril k tým najpopulárnejším. Rod Draka debutoval 22. augusta 2022 na HBO Max. Seriál vytvorili spisovateľ George R. R. Martin a showrunneri Ryan Condal a Miguel Sapochnik. Miguel Sapochnik režíroval aj niekoľko veľmi dobrých častí Game of Thrones, ako napríklad The Gift (05×08), Battle of the Bastards (06×09) či The Winds of Winter (06×10), takže si myslím, že seriál je v dobrých rukách.

Prvá séria bude mať 10 častí, ktoré vychádzajú postupne počas nasledujúcich pondelkov. Príbeh sa odohráva cca 200 rokov pred udalosťami seriálu Hra o tróny a zobrazuje politické udalosti a boj o moc, ktoré viedli k občianskej vojne Targaryenovcov o nástupníctvo. Vojna, ktorá je známa aj ako „Tanec drakov“, spôsobila, že rod Targaryenovcov stratil všetkých svojich drakov.

V tomto článku zhrniem svoj názor na prvú časť tohto seriálu, takže v prípade, že si ho nevidela, utekaj na HBO Max, aby som Ti z deja neprezradila nič predčasne.

Kráľ Jaehaerys

Kráľ Jaehaerys bol najdlhšie vládnucim targaryenským panovníkom, ktorý vládol takmer 60 rokov. Jeho vláda sa spomína ako najprosperujúcejšie obdobie v histórii Targaryenovcov. Priniesla do Siedmich kráľovstiev mier, stabilitu a spravodlivosť. Kráľ mal veľa detí, väčšina z nich však zomrela predčasne. Potenciálnymi dedičmi trónu boli teda princezná Rhaenys a princ Viserys.

Princezná Rhaenys je dcérou jeho najstaršieho syna princa Aemona a Lady Jocelyn Baratheon a princ Viserys je synom jeho druhého najstaršieho syna Baelona a dcéry Alyssy. Aby kráľ nedal ľudu dôvod na konflikt, zvolal Veľkú radu, ktorá zvolila za jeho následníka Viserysa.

Rod Hightower

Rod Hightower je jedným z najmocnejších šľachtických domov v oblasti Roviny. Ich sídlom je Hightower, ktorý sa nachádza v Starom meste. Znamením domu je kamenná biela strážna veža s ohňom na vrchu a ich mottom je „Osvetľujeme cestu“. Ser Otto Hightower je rytierom z rodu Hightower, ktorý slúži ako kráľov pobočník. Jeho deti sú Alicent Hightower a Ser Gwayne Hightower.

Rod Velaryon

Rod Velaryon má valyrijský pôvod a preto jeho členovia majú často valyrijské črty, ako sú strieborné vlasy, fialové oči a bledá pokožka. Corlys Velaryon, tiež známy ako Morský had, nahromadil toľko bohatstva, že sa rod Velaryon stal najbohatším domom v ríši a on sám najbohatším mužom v Siedmich kráľovstvách. Bol ešte bohatší ako Lannisterovci alebo Hightowerovci. Vydala sa zaňho princezná Rhaenys a porodila mu dve deti: Laenu a Laenora, pričom obaja sa stanú dračími jazdcami.

Úvod

Seriál začína textom, ktorý zobrazuje, kde sa približne nachádzame vo vzťahu k udalostiam v Hre o tróny. Vidíme teda, že sme 172 rokov pred smrťou šialeného kráľa Aerysa, a narodením jeho dcéry Daenerys Targaryen. Na konci všetok text stmavne a ostane iba informácia, že sa nachádzame 172 rokov pred Daenerys Targaryen, čo mi prišlo ako veľmi milé gesto nehľadiac na koniec seriálu. (Keby si nevedela, Daenerys Targaryen bola jednou z hlavných postáv v GOT).

Čo mi však chýbalo na začiatku, bolo intro. Hra o tróny bola známa aj svojím jedinečným introm, slúžiacim ako obrovská mapa sveta, ktorý vytvoril George R. R. Martin. Úvod stále odrážal, kde sa dej v danej epizóde odohrával, kto aktuálne obýval jednotlivé územia a podobne. Ale nemusíme sa báť. Intro seriálu Rod Draka by malo pribudnúť od druhej časti a je možné, že bude mať dočinenia so zmenšeným modelom starej Valýrie, na ktorom kráľ Viserys pracuje.

Rod Draka - úvod

Zasadnutie Malej rady

V prvých minútach prvej časti vidíme zasadnutie Malej rady, ktorú už poznáme z Hry o tróny. A keď už spomínam Hru o tróny, pripomenula by som dve podobnosti. Scéna začína vtipom, konkrétne teda koncom akéhosi vtipu kráľa, ktorý nám pripomína Tyrionov nedopovedaný vtip o tom, ako raz vzal osla a plást medu do bordelu. A druhá podobnosť je medzi princeznou Rhaenyrou v roli pohárnika kráľa a Aryou, keď robila pohárnika pre Tywina Lannistera, a tak bola prítomná pri strategických rozhovoroch.

Moju pozornosť upútala aj malá farebná guľa, ktorú každý člen položil do misky na zasadacom stole. Podľa vyjadrenia režiséra však nemá nijaký špeciálny význam. Symbolizuje iba to, že daný člen sa dostavil a je súčasťou stretnutia.

Rada by som ešte spomenula kráľovho pobočníka, Otta Hightowera, z ktorého mám pocit, akoby to bol Malíček 2.0. Najmä neskôr, kedy pošle svoju dcéru, aby utešila kráľa v matkiných šatách.

Rana, ktorá sa nechce zahojiť

Kráľ Viserys má niekoľko rán spôsobených Železným trónom. Je dôležité vedieť, že Aegon Dobyvateľ nariadil ukuť Železný trón, keď dobyl šesť zo siedmich kráľovstiev Westerosu. Trón bol údajne ukutý z 1000 mečov pánov, ktorí mu ponúkli svoju vernosť. Tie roztopil oheň Aegonovho draka, Baleriona. Aegon postavil trón tak, aby sa naň nikdy neusadil pohodlne žiadny vládca. Veril, že úlohou kráľa nie je byť pohodlný, ale skôr nepokojný a vždy slúžiť ríši. Ak sa niekedy nejakému vládcovi stalo, že sa porezal na tróne, predpokladalo sa, že ho nie je hoden.

Otázka teda znie, či je to predzvesť, že Viserys nie je dobrým kráľom. Pôsobí ako dobrý človek, ktorý miluje svoju rodinu, ale ako aj Daemon povedal na konci časti, je ľahko ovplyvniteľný ľuďmi v Malej rade (hlavne Ottom Hightowerom). Za slabého kráľa sa môže považovať aj preto, že sa mu nepodarilo splodiť mužského potomka.

Pieseň ľadu a ohňa

Táto referencia na udalosti, ktoré sa odohrajú neskôr v Hre o tróny, niektorých určite potešila, iní možno iba prevracali očami. Mne by sa to páčilo, keby som nevedela, že to celé vedie k jednej cca 40-minútovej bitke bez výrazných ľudských strát. Za týchto okolností mi to však prišlo trocha zbytočné.

Sny však zohrávajú veľkú rolu v živote Targaryenovcov. Dôvodom ich odchodu z Valýrie bolo, že Daenys Targaryen mala sen, v ktorom bola Valýria zničená. Jej otec veril v jej prorocké schopnosti natoľko, že odišiel aj so svojou rodinou na Dračí kameň. Valýria bola zničená o dvanásť rokov neskôr.

Pevne dúfam, že sny a vízie budú naďalej súčasťou seriálu, ale s podmienkou, že sa nebudú vzťahovať na udalosti v Hre o tróny.

Daemon Targaryen

Najlepšie na postavách G. R. R. Martina je, že zvyčajne ani jedna nie je úplne čierna alebo biela (samozrejme okrem Joffreyho). Vezmime si ako príklad Daemona Targaryena, mladšieho brata kráľa Viserysa. Prvýkrát ho vidíme, ako sedí na Železnom tróne. Z tohto aktu už jednoznačne vyplýva, že sa jedná o postavu, pre ktorú neplatia pravidlá rovnako ako pre ostatných. Veľmi sa mi páčil jeho vzťah s Rhaenyrou, ktorý pôsobil veľmi intímne, keď sa spolu rozprávali po valýrsky. Keďže dobre poznáme zvyky Targaryenovcov, mám pocit, že sa ich vzťah strýko-neter posunie na vyšší level. Ak chápeš, čo mám na mysli.😄

V nasledujúcej scéne spolu so zlatými plášťami očisťoval mesto od zlodejov, násilníkov a vrahov. A nech to vyzeralo akokoľvek brutálne, keď ho Otto Hightower konfrontoval a on vysvetlil, že ľud sa bojí, aj ja som mu uverila, že konal s dobrým úmyslom.

Spomenula by som aj turnaj, kde nielenže si zvolil za oponenta jediného syna Otta Hightowera, mal ešte tú drzosť vyžiadať si požehnanie od jeho dcéry Alicent. Keď ho porazil Ser Criston Cole, celý čas som čakala, že sa s tým nevyrovná a zaútočí naňho zozadu. Nič také sa však nestalo. Teda či sa nám už pozdáva, čo robí, alebo nie, aspoň má akési zásady. Aktuálne ho pokladám za jednu z najkomplexnejších a najzaujímavejších postáv seriálu.

Daemon Targaryen

Ako fanúšička Hry o tróny a milovníčka seriálov som po prvej časti plná nádeje, že seriál Rod Draka bude niečo fantastické. Ak som zabudla na niečo dôležité, chceš zdieľať svoj názor na prvú časť alebo poznáš odpoveď na otázku ako môže páchnuť drak, budem rada, keď to napíšeš do komentára.