article title picture

S blížiacim sa dátumom premiéry priamo úmerne narastalo aj moje nadšenie pre najnovšiu časť Priateľov Friends: The Reunion. Nedostali sme však pokračovanie príbehu tam, kde to pred cca 17rokmi skončilo, ale 104-minútový film, na štýl diskusnej relácie, kde herci jednoducho vystupovali ako oni sami.

v predošlom článku som Ti odporúčala tento seriál na HBO GO. Ja si ho púšťam každý deň hlavne pri práci do pozadia. Poslednú dobu som premýšľala, prečo mám Friends rada, čo mi dali a čo ma naučili. A teraz som sa rozhodla, že sa s Tebou o tieto myšlienky podelím.

Čo ma naučil seriál Friends?

Scéna z Friends

Je v poriadku riešiť svoje problémy pomocou humoru. Toto vidíme pri každej postave, ale najviac charakteristické to je pre Chandlera, ktorý si robí v každej situácii srandu. V jednej časti sa dokonca predstaví štýlom „I’m Chandler, I make jokes when I’m uncomfortable.„, teda  niečo v zmysle „robím si srandu, keď sa cítim nepríjemne“.

Práca, v ktorej pracuješ, nemusí byť tá, ktorú budeš robiť do konca svojho života. Naši starí rodičia a aj rodičia zvyčajne pracujú v odbore, ktorý si vybrali a vyštudovali, až do dôchodku. My sme však už boli vychovávaní tak, že sa môžeme stať kýmkoľvek len chceme. Toto na nás kladie veľký tlak a pocit, že musíme vyhovieť očakávaniu okolia. Rachel ma však naučila, že je v poriadku pracovať niekde dočasne a popri tom sa nevzdávať. A tak, keď jej Joey pripomenie, že práca v kaviarni mala byť len dočasná, a že stále hovorila, ako veľmi chce pracovať vo svete módy, podá výpoveď, aby sa konečne mohla venovať, čomu stále chcela.

A na toto nadväzuje aj ďalší bod. Nikdy nie je neskoro uvedomiť si, čo chceš v živote robiť. Príkladom je opäť Chandler, keď skončí vo svojej práci, o ktorej stále hovorí ako veľmi ju neznáša. Krátku dobu sedí doma ako nezamestnaný a nakoniec ho zamestnajú na pozíciu Junior Copywritera, kde je konečne spokojný.

Nevadí, že nie si dobrý v tom, čo robíš, pokiaľ Ťa to baví. Vidíme Phoebe, ktorá sa venuje spevu, aj keď povedzme si pravdu, nie je v tom najlepšia. A tak isto v 4. sérii 7. časti vidíme ako Ross zahraje v Central Perk-u na klávesoch. Robí to príšerne, no nikto mu to nepovie, lebo podstatné je, že jeho to teší.

Je v poriadku sedieť doma s priateľmi. Ja mám najradšej, keď môžem byť doma a moji priatelia prídu ku mne na návštevu. Postavy v seriáli majú okolo dvadsať-tridsať rokov a je veľmi dobré vidieť, že najradšej spolu trávia čas doma v Monicinom apartmáne alebo v kaviarni. Tým pádom nás učia, že byť mladý neznamená len chodiť každý piatok na diskotéky.

Scéna v kaviarni

Čo urobili veľmi dobre?

Prvá séria Friends vyšla v roku 1994, a či už si to videla pred 10 rokmi, pred rokom alebo hoci teraz prvýkrát, stále to je aktuálne.

V rokoch, keď vyšiel tento seriál, ľudia neočakávali tak veľa od seriálov, ako teraz. Tým pádom sa tvorcovia nesnažili dať do toho akoby z každého rožka troška, ale zamerali sa čisto na životy šiestich priateľov, riešia sa tam každodenné problémy a vďaka tomu v každej etape svojho života sa môžeš stotožniť s inou postavou.

Postavy sú tam fakt rôznorodé. Je tam Ross, pre ktorého je najviac podstatné manželstvo, čo potvrdzuje aj to, že sa oženil dokonca trikrát. Monica, ktorá je poriadkumilovná a organizovaná, veľmi túži po rodine a nakoniec sa zaľúbi do svojho najlepšieho priateľa Chandlera, za ktorého sa vydá. Joey, ktorý spí stále s inou a neprestajne balí ženy so svojou slávnou hláškou „How you doin´?„, no napriek tomu nie je braný ako negatívna postava. Je milý, vtipný a k ženám, s ktorými chodí, sa správa úctivo. Phoebe, ktorá je milá, trocha divná, má veľa krátkych vzťahov a často chodí na rande. Scenár je však napísaný tak, že my diváci si to možno ani nevšimneme, kým ju na to neupozorní Ross. Pre divákov je veľmi dobré vidieť, že všetky tieto životné situácie sú bežné a byť v takej situácii je v úplnom poriadku.

Ďalšie veci, ktoré sa mi páčia

Veľmi sa mi páči to, akými rôznymi netypickými spôsobmi zobrazujú materstvo. Phoebe je náhradnou matkou trojčiat pre jej brata, Rachel sa stane slobodnou matkou a Chandler s Monicou sa musia rozhodnúť pre adopciu, po tom, čo Monica nemôže otehotnieť. S týmto je spojený aj jeden z mojich najobľúbenejších citátov, kde Chandler v 10. sérii 9.časti, keď sa snažia adoptovať si dieťa, povie, že „Monica is a mother without a baby„, teda že Monica je už teraz matka, ale bez dieťaťa.

A najpodstatnejšia vec, vďaka ktorej je stále veľmi príjemné sa vrátiť k Priateľom, je, že scény nie sú nikdy tak pesimistické, že by sa človek cítil zle. Vidíme, že aj dobrým ľuďom sa dejú zlé veci, takisto ako v reálnom živote. Avšak vďaka priateľom sa cez tie situácie dostanú jednoduchšie. A my tiež máme istotu, že nech sa s nami deje čokoľvek v živote, Priatelia tu pre nás sú a stále budú.

To by boli hlavné body, prečo mám rada tento seriál. Budem rada, ak zanecháš komentár o tom, čo Teba naučil seriál Friends. Taktiež sa môžeš podeliť so svojím obľúbeným výrokom. A ak by si si chcela pozrieť film Priatelia: Zase Spolu alebo všetkých 10 sérií Priateľov, môžeš tak urobiť na HBO GO.