article title picture

Prvá séria The Last of Us je jednou z mála adaptácií, ktorú si zamilovali nielen fanúšikovia hernej predlohy, ale aj úplne noví diváci. Je tak výnimočná najmä preto, že na nej spolupracoval aj kreatívny riaditeľ Naughty Dog, Neil Druckmann, a ako spolurežisér sa pridal Craig Mazin, o ktorom nepochybuje nikto, kto videl čo i len jednu epizódu Černobyľu.

Druhá séria seriálu The Last of Us však vstupovala na tenší ľad – s kontroverzným príbehovým zvratom, ťažšími témami a ešte vyššími očakávaniami. Ako teda obstála?

Ellie ako pasívna postava

Keď bola Bella Ramsey obsadená ako Ellie, názory fanušíkov boli rozdielne. V prvej sérii síce podala presvedčivý výkon, no mnohým chýbala charizma hernej Ellie. V druhej sérii však Bella ukázala, že bola pre túto rolu vybraná s jasnou víziou – stvárniť Ellie, ktorá je zlomená, nahnevaná a poháňaná bolesťou. A v tomto je desivo presvedčivá.

Hoci jej herecký výkon je silný, problém predstavuje scenár. Kým v hre je Ellie aktívným poháňačom udalostí a rozhoduje o všetkom, seriálová Ellie sa akoby vzdala vlastnej iniciatívy a často pôsobí ako vedľajšia postava. Mnohé jej charakterové črty, či už iniciatíva, racionálne uvažovanie alebo odvaha, sú rozdelené medzi iné postavy ako Jesse, Dina, či Tommy.

V hre sme cítili, že Ellie sa z protagonistu postupne mení na neľútostného zabíjaka a rúti sa do záhuby vlastnými rozhodnutiami, pretože jednoducho nevidí iné východisko. Seriálová Ellie si však nevie ani správne zbaliť batoh, netuší, ako čítať mapu, a Dina jej musí vysvetliť, že nie je správne vyraziť za nepriateľom uprostred dňa.

Vedľajšie postavy

Pre niekoho, kto pozná hru, bolo potešením vidieť komplexnosť vedľajších postáv. Seriálová Dina (Isabela Merced) je charizmatická a pre mnohých sa stala najobľúbenejšou postavou. Jesse (Young Mazino) takisto dostal oveľa viac priestoru než v hre a vďaka tomu tu pôsobí ako plnohodnotná postava.

Zaujímavým doplnením bola postava Gail (Catherine O’Hara) psychologička, prostredníctvom ktorej môžeme nahliadnuť do Joelovej duše. A v predposlednej epizóde stretávame aj Joelovho otca (Tony Dalton), ktorý vyrozpráva celý životný príbeh len za priblížne tri minúty.

The Last of Us nie je len seriál o zombíkoch. Je hlavne o ľuďoch nútených žiť v post-apokalyptickom svete a najlepšie časti sú práve tie, v ktorých sa na to tvorcovia zamerajú. Či už na Joelov boj s jeho démonmi, generačnú traumu, alebo na pomaly sa rozvíjajúcu lásku Ellie a Diny.

The Last of Us – krásny, ale hrozivý svet

Z hľadiska produkcie, kamery a kostýmového dizajnu je druhá séria The Last of Us bezchybná. Každý záber, každý detail scenérie dýcha post-apokalyptickou krásou. Tvorcovia vytvorili mrazivý, ale nádherne pôsobiaci svet. V druhej sérii The Last of Us sa ten svet rozširuje. Spoznávame frakciu WLF a kult Serafitov. Ich význam zatiaľ ostáva v pozadí, ale v ďalšej sérii budú zrejme hrať kľúčovú úlohu. Výraznou postavou je Isaac v podaní Jeffreyho Wrighta, ktorý stvárnil túto postavu aj v hre. Z hry si ho možno ani veľmi nepamätáte, ale po ikonickej časti s panvicami určite budete.

Abby ako veľké riziko

Najväčším rizikom druhej série je podľa mňa postava Abby, a hlavne jej (takmer) neprítomnosť. Ak má niesť tretiu sériu na svojich pleciach, bolo by lepšie, keby už v druhej sérii dostala viac priestoru. Hoci fanúšikovia hry vedia, čo príde, diváci bez hernej predlohy nemajú žiadny dôvod, prečo by sa mali o túto postavu zaujímať. A to je škoda, pretože práve vďaka nej pochopíme najväčšiu morálnu dilemu príbehu.

The Last of Us – záver

Druhá séria The Last of Us je ambiciózna, nádherne spracovaná a emocionálne devastujúca. Zároveň však prináša naratívne rozhodnutia, ktoré môžu rozdeliť divákov. Stále však ide o jeden z najlepších seriálov súčasnosti a ja som si istá, že je v dobrých rukách. Craig Mazin už uvažuje o štvrtej sérii, aby mohli poriadne vyrozprávať príbeh druhej časti. A ja som čoraz viac presvedčená, že nech natočia hocikoľko sérií, všetky si s radosťou pozriem.

Ak si fanúšikom hry Last of Us, môžeš sa otestovať TU.