article title picture

Tie horúčavy v poslednej dobe nasvedčujú tomu, že k nám dorazilo leto. Toto ročné obdobie nie je mojím najobľúbenejším, ba práve naopak. Pri všetkých nevýhodách, ktoré so sebou pre mňa prináša, však prišla aj jedna veľká výhoda, a to je znížený pocit hladu. Človek má tieto dni chuť len na niečo ľahké ako napríklad ovocie alebo zeleninové šaláty. Taktiež je viac smädný a vtedy veľmi dobre padne napríklad smoothie. Ja ich jednoducho milujem a pila by som ich každý deň, či už na desiatu alebo na olovrant. Môj jediný problém počas predošlých rokov bol nájsť vhodný smoothie mixér, kde nie je potrebné vopred nakrájať ovocie na centimetrové kúsky. Tento rok som si teda zaobstarala stolný mixér značky Bosch. Je to šikovný mixér s objemom 1,5l a s tromi rýchlosťami, pričom jedna rýchlosť je určená na drvenie ľadu. Je veľmi výkonný, takže pokojne môžem nahádzať všetko ovocie do nádobky a v podstate skoro okamžite ho mám rozmixované dohladka. Príprava smoothie je preto veľmi jednoduchá a rýchla. Prejdime teda na moje najobľúbenejšie recepty na smoothie pre toto leto.

Jahodovo-banánové smoothie

Ingrediencie na jahodove smoothie
  • 1 hrnček mrazených alebo čerstvých jahôd,
  • 1 banán,
  • 1 čajová lyžička chia semienok,
  • 1 polievková lyžica arašidového masla,
  • 1 pohár mlieka.

Postup je veľmi jednoduchý. Najprv si pripravím potrebné ingrediencie, ja osobne preferujem čerstvé jahody, tie umyjem, rozkrájam napoly a hodím ich do mixéra spolu s rozpoleným banánom. Keď sú už najemno rozmixované, pridám jednu čajovú lyžičku chia semienok a jednu polievkovú lyžicu arašidového masla. Nakoniec dolejem jeden pohár mlieka – aký druh si zvolíš je na Tebe, ja používam bezlaktózové. Poslednýkrát zapnem mixér a mixujem na vysokých otáčkach dohladka. Pohár ozdobím jahodou, nalejem pripravenú zmes a podávam.

Jahodové smoothie

Hroznové smoothie

Ingrediencie na hroznové smoothie
  • 1 hrnček červeného alebo bieleho hrozna,
  • 2 banány,
  • 1 pomaranč,
  • 1 pohár mlieka.

Obidva banány rozlomím v polovičke a hodím do mixéra. Pomaranč nakrájam na štvrtiny, olúpem a môže ísť k banánom. Nakoniec pridám umyté hrozno. Môže byť pokojne biele aj červené, mne osobne viac chutí s červeným. Následne zapnem mixér, najprv na nízke otáčky, neskôr na vysoké. Keď je ovocie rozmixované, dolejem pohár mlieka – v prípade potreby môžeš pridať aj viac. Opäť zapnem mixér a všetko ešte raz riadne premixujem. Smoothie nalejem do vyššieho pohára a podávam.

Hroznové Smoothie